Ana Sayfa / Krediler / Asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar

Asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar

Asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar

Ülkemizde asgari ücret düzenlemesinde yapılan değişikliklerin ardından bir nebze gelir seviyesinde yükselme sağlandı. Ancak ne yazık ki asgari ücretli vatandaşlarımız hala sıkıntı içerisindeler ve ister istemez asgari ücretlilerin bankalardan ne kadar kredi çekebildiği de merak konusu oluyor.

Asgari ücretliye çıkacak kredi miktarı bankalar tarafından bağımsız olarak benimsenmektedir. Birçok bankanın bu konudaki genel kanaati kişinin aylık gelirinin yarısı şeklinde taksitlendirilmesidir.

2018 yılında asgari ücret 1603 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu durumda kişinin aylık geliri 1603 lira olmaktadır.

Asgari Ücretli Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir

Son yapılan değişiklikler ile birlikte ihtiyaç kredisi en fazla 36 ay olarak taksitlendirilebilmektedir. Çeşitli garanti veya teminatlar sunan kişilere bankalar daha uzun bir vade ile kredi verebilmekteyse de teminat veremeyenler için 36 ay sınırına kesin gözü ile bakılabilir. Aylık ödemenizin en fazla aylık gelirinizin yarısı kadar olabileceği düşünüldüğünde ayda en fazla 800 TL kredi ödemesi yapılabileceği görülür. Bu durumda asgari ücretlilerin alabileceği ihtiyaç kredisi tutarı aşağıdaki gibi olabilmektedir.

Asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar

Asgari Ücretli Ne Kadar Konut Kredisi Alabilir

Konut kredilerinde vade olanakları ihtiyaç kredilerine oranla çok daha gelişmiştir. Bankalar konut kredisi verirken satın alınan konutu teminat olarak aldıkları için çok daha uzun vadeler ile konut kredisi kullanılabilir. Asgari ücretliler açısından aylık gelirin yarısının altında bir aylık ödeme belirlenmesi şartı konut kredilerinde de bulunmaktadır. Bu kapsamda asgari ücretlilerin alabilecekleri en yüksek konut kredisi rakamları şu şekildedir:

Asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar

Asgari Ücretli Ne Kadar Taşıt Kredisi Kullanabilir

Taşıt kredileri ihtiyaç kredilerinde yapılan kampanyaların etkisi ile biraz arka plana itilmiş olsa da günümüzde asgari ücretlilerin taşıt kredilerini ihtiyaç kredisine oranla daha uzun vadede kullanmaları mümkün olabiliyor. Asgari ücretlinin ne kadar taşıt kredisi kullanabileceğini aşağıdaki tablomuzda görebilirsiniz.

Asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar

Tablolarda yer alan bilgiler bankaların güncel verilerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Ancak en güncel ve doğru bilgiyi bankanıza başvurarak alabilirsiniz.

Benzer Konu

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri 2019

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri 2019

Nakit para ihtiyacı içerisinde olan ve kredi almak isteyen insanların araştırdığı ilk nokta kredilerin faizleridir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir