Ana Sayfa / Bankalar / Emekliye Faizsiz Kredi

Emekliye Faizsiz Kredi

Emekliye Faizsiz Kredi

SGK veya BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlar düşük emeklilik ücretleri ile zorla geçinmeye çalışıyorlar. Biraz maliyetli bir borcun altına girmek istediklerinde ise birçok evrak işlemi ile uğraşarak kredi çekmek veya eş dosttan borç aramak durumunda kalıyorlar. Çocuklarının eğitim ihtiyacı veya sağlık gibi harcamalarında bankalara yüksek miktarda faiz ödemek zorunda kalabiliyorlar.

Fakat devlet bu konuda çalışmalara başlayarak emeklilik döneminde ekonomik sıkıntı çeken bireylere destek olmaya çalışıyor. Çıkarılması planlanan bir kanun ile emeklilerin kredi kullanım talepleri yeniden değerlendirilerek emekliye faizsiz kredi olanağı sağlanabilecek. Promosyon ödemeleri konusu ile beraber değerlendirilen emekliye faizsiz kredi olanağı bankaların yanında devlet kurumlarından bile alınabilecek.

Faiz oranlarının yüksekliği geçtiğimiz günlerde devlet yönetiminin de tepkisini çekmiş, Cumhurbaşkanı bankalara seslenerek faiz oranlarının düşürülmesini talep etmişti. Bu talebe bankaların karşılık vermesine rağmen rakamlar hala emekli ve çalışanlar için bir hayli yüksek. Bu nedenle Çalışma Bakanlığı ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bir arada yürütülen bir proje ile emekliye faizsiz kredi verilmesi gündeme alındı. Şuan çalışmanın üç ana başlığı bulunuyor; birincisi bankalar tarafından emeklilere maaşlarını bankada tutmaları karşılığında promosyon verilmesi, ikincisi emeklilerin SGK’dan avans talep edebilmesi, üçüncüsü ise emekliye faizsiz kredi temin edilebilmesi. Yapılan çalışma tamamlandığında emekliler maaşlarının yattığı bankadan belirli dönemlerde promosyon geliri elde edecek, arzu ederlerse kuruma müracaat ederek avans alabilmeyi talep edebilecek ve anlaşmalı oldukları bankalardan belirli vade ve limit şartı ile faizsiz kredi alabilecek.

Emekliye faizsiz kredi şartları:

Maaşından haciz, kredi veya başka bir ödeme yapılmayan emekliler SGK’dan 3 maaşa kadar avans talebinde bulunacak. Alınan avanslar 36 aya kadar vadelendirilecek ve taksitler maaştan düşülecek. Bu işlem için herhangi bir faiz, masraf ya da vade farkı alınmayacak.

Ayrıca maaşlarını aldıkları bankadan mevcut maaşlarının 10 katına kadar emekliye faizsiz kredi verilebilecek. Bu kredi de emekli maaşından tahsil edilecek ve emeklilerin bu süreçte maaşlarını başka bankaya taşıma imkanı olmayacak. Böylece kredi taksitleri direk banka hesabından kesilebilecek. Emeklilerin kredi ödemesini yapmak için ikinci bir işlem yapmasına gerek kalmayacak.

Emekliye faizsiz kredi çalışmalarında devlet bankaları özel bankaların önüne geçerek daha fazla avantaj sağlama şansına sahip oldu. Bu nedenle maaşlarını kamu bankasına taşıyan emeklilerinde sayısı bir hayli arttı. Emeklilerin en çok tercih ettiği bankalardan biri olan Halkbank emekliye faizsiz kredi konusunda henüz bir açıklama yapmazken banka personelinin çalışmalara paralel olarak kredi işlemlerine ağırlık verdiğini ve talep edecek emeklilere hazır olabilmek için ön araştırmaları yaptıklarını banka içerisinden isimler doğruladı.

Hangi emekliye faizsiz kredi verilecek?

Elbette emekliler içerisinde her isteyen bu krediyi alma şansına sahip olamayacak. Öncelikli olarak emeklilerin finansal geçmişlerinin göz önüne alınacağı belirtiliyor. Emekliye faizsiz kredi alabilecek olanların;

 • Bankalara borcu olmayan
 • Kredi kartı borcu mevcut maaşından yüksek olmayan
 • Kredi notu uygun kriterlere sahip olan (riskli bir kredi notu olmayan)
 • İcraya düşmüş, avukatlar tarafından yasal takip başlatılmış veya kara listede olmayan

Emeklilerin kredi alma şansları daha fazla. Ancak alınabilecek kredinin toplam tutarı, hangi şartlarda verileceği ve talep edilebilecek başka bir husus olup olmadığı şu anda net değil. Bu sebeple hükümet yetkilileri tarafından yapılacak açıklamaları herkes merakla bekliyor. Emekliye faizsiz kredi tamamen bir reklam ürünü mü yoksa ilerideki günlerde bu konuda net bir açıklama yapılarak hayata geçirilebilecek bir proje mi bunu zamanla göreceğiz.

Şu an emeklilere sağlanan kredi olanakları

Herkes emekliye faizsiz kredi gelmesini beklemeye çalışsa da ihtiyaçlar insanın sabrını tüketebiliyor. Bu nedenle faizine, dosya masrafına, hayat sigortasına rağmen emekli maaşı sahipleri bankalarda bugün kullanabilecekleri kredi oranlarını da merak etmekteler. Bu nedenle araştırma yaparak emekliye faizsiz kredi çıkmasını bekleyemeyecek durumda olanlar için günümüzdeki kredi oranları nedir diye bankaları gözden geçirdik. Birçok kamu bankası maaşlarını kendi bankalarından alan emeklilere özel avantajlar ile kredi imkanı sağlamakta. Ancak emekli maaşlarının 1200 TL civarında olması emeklilerin alabilecekleri maksimum kredi miktarını da sıfırlıyor.

Ziraat Bankası: emekliye faizsiz kredi verilmesini bekleyemeyecek durumda iseniz Ziraat Bankası’nın emekliler için yaptığı özel kampanyalardan faydalanmanız yararınıza olabilir. Banka emekli müşterileri için 12- 24- 36 ve 48 ay vade ile düşük faiz oranları ile tüketici kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi farklı kredi alternatifleri sağlıyor. Yakında emekliye faizsiz kredi için de bir açıklama yapacak bankanın kredi oranları hakkında bilgi alabilmek için şubelere başvurmanız gerekiyor. Ziraat Bankası şubelerinden uygun faiz oranları ile kredi alabilmeniz için emekli maaşınızın bankaya yatması şartlar arasında. Bunun dışında kredi işlemlerine başvurmak için götürmeniz gereken evraklar

 • Emeklilik belgesi (maaşınızı taşımak için de gerekli)
 • Fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet)
 • İkametgah belgesi (adınıza kayıtlı su, elektrik, telefon gibi herhangi bir son ay faturası da olabilir)
 • 6 adet vesikalık fotoğraf

Bu evraklar ile bankaya başvurduğunuzda emekliye faizsiz kredi alabilmek için de gerekli işlemleri gerçekleştirmiş olacaksınız.

Halkbank: emekli bireylerin en çok tercih ettiği bankalardan biri olan Halkbank emekliye faizsiz kredi için şüphesiz en çok talep alacak kurum. Bankanın ülke genelindeki şubeleri emeklilerin işlemlerini yürütmeleri ile biliniyor. Bu nedenle emeklilere özel uygun faiz oranlarına sahip kredileri mevcut. Kredi planını kendiniz yapabildiğiniz, istediğiniz zaman tekrar yapılandırabildiğiniz bu krediler ile emekliye faizsiz kredi çıkana kadar ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bankanın kredi alternatifleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek ve başvuruda bulunabilmek için şubeleri ziyaret etmelisiniz.

Kredi başvurusunda banka tarafından talep edilecek evraklar:

 • Emeklilik belgesi (hali hazırda maaşınızı bu bankadan alıyorsanız emeklilik belgesi ibraz etmenize gerek bulunmamaktadır.)
 • Fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet)
 • İkametgah belgesi (adınıza kayıtlı su, elektrik, telefon gibi herhangi bir son ay faturası da olabilir)
 • 6 adet vesikalık fotoğraf

Ziraat Bankası: kamu bankalarının öncü liderlerinden biri olan Ziraat bankasında emekliler için emekliye faizsiz kredi duyurusu yapılmadan önce bu konuda bir çalışma yapılmış ancak beklenen talep çok fazla olacağı için çalışma sonlandırılmıştı. Ancak maaşını bankaya taşıyanlara ufak tutarlı nakit avans desteği verilerek kısa süreli ihtiyaçların giderilmesi için bir planlama gerçekleştirildi. Önümüzdeki günlerde yapılacak bir duyuru ile emekliye faizsiz kredi açıklaması yapılmadan önce banka emekliler için uygun oranlar ile ve dilenen vadeye göre bir kredi avantajı sağlayacağı belirtildi. Bu sayede bankadan maaşını alan veya bankaya maaşını yeni taşıyan emekliler daha uygun faiz oranları ile ve kendi belirledikleri vadelere göre kredi kullanabilecekler. Kullanılabilecek kredinin limiti ise kişinin kredi notuna ve banka ile olan ticari ilişkilerine göre değişkenlik gösterecek.

Kredi başvurusunda banka tarafından talep edilecek evraklar:

 • Emeklilik belgesi (hali hazırda maaşınızı bu bankadan alıyorsanız emeklilik belgesi ibraz etmenize gerek bulunmamaktadır.)
 • Fotoğraflı kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet ile başvuru yapabilirsiniz.)
 • İkametgah belgesi (adınıza kayıtlı su, doğalgaz, adsl, elektrik, telefon gibi herhangi bir son ay faturası da olabilir)
 • 2 adet vesikalık fotoğraf

Özel bankalarda emekliye faizsiz kredi çalışmaları:

Ülkemiz genelinde hizmet veren 20’den fazla özel bankanın kısıtlı bir miktarı emekliye faizsiz kredi için çaba harcayacak gibi görünüyor. Neticede özel bankalar kar etmesi beklenen ticari işletmeler ve gelir elde edemeyecekleri konularda çaba sarf etmelerini beklemek mümkün olamaz. Ancak yine de bankaların emekli maaşlarını kendi kurumlarına çekmek için emekliye faizsiz kredi yasalaşmadan önce çalışmaları bulunmakta. Bu sayede faizsiz kredi seçeneğinden haberi olmayan veya henüz bu kredi yasa veya yönetmelik ile belirlenmeden önce krediye ihtiyacı olanları ikna etmek mümkün.

Emekliye faizsiz kredi uygulamasına hangi özel bankalar katılacak?

SGK ve Çalışma Bakanlığının birlikte yürüttüğü çalışma henüz netlik kazanmış değil. 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe teşebbüsünün ardından Olağanüstü Hal ilan edilmesi ve öncelikli olarak mücadelenin farklı yönlere yönlenmiş olması bu konuyu biraz geri plana çekmiş durumda. Hükümet gündeminden silinmemiş olsa da emekliye faizsiz kredi için net bir açıklama yapabilmek mümkün değil. Bir yıldan fazla süredir emekli promosyonları verileceği ve emeklilerin şartlarının iyileştirileceği açıklanmış olmasına rağmen bu iki konu da birbirine bağlandı. O nedenle OHAL sürecinin sona ermesini beklemek emekliye faizsiz kredi konusunda bize en iyi yanıtı verecektir.

Emekliye faizsiz kredi hizmetinden kimler yararlanamayacak?

 • Bankalara borcu olanlar
 • Kredi kartı borcu mevcut maaşından yüksek olanlar
 • Kredi notu uygun kriterlere sahip olmayan (riskli bir kredi notu olan)
 • İcraya düşmüş, avukatlar tarafından yasal takip başlatılmış veya kara listede olanlar emekliye faizsiz kredi avantajından yararlanamayacak gibi görünüyor.

Bu şartları taşıyor iseniz yönetmelik hazır edilene kadar finansal durumunuzu gözden geçirerek şartları değiştirmeniz yararınıza olacaktır. Özellikle kredi notu bankaların emekliye faizsiz kredi verilmesinin yanında tüm kredi alternatifleri için önem taşımaktadır. Bu nedenle kredi notunuzu bilmiyorsanız Findeks web sitesinden veya bankaların internet şubelerinden düşük bir meblağ karşılığında öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kredi notu sizin bankalar ile olan ticari geçmişinizi açığa çıkaran bir değerdir. Bu sayede bankalar sizin borcuna sadık bir müşteri olup olmadığınızı anlayabilir ve mevcut kredi ve kredi kartı limitlerinizin ne kadarının kullanılmış olduğunu öğrenebilirler. Türkiye kredi notu ortalaması 1400’dür. Bu ortalamanın altında kalanlar riskli olarak değerlendirilerek kredi alırken ekstra teminat veya kefil göstermesi ve de yüksek faiz oranları ile kredi alması beklenir. Ama kredi notu yüksek olanlar hem düşük faiz oranları ile kredi alabilmekte hem de teminat, kefil, gelir belgesi gibi belgeler göstermek zorunda kalmamaktadır. Emekliye faizsiz kredi verilirken de kredi notu önem arz edecek ve kimlerin faizsiz kredi alıp almayacağının belirleyicisi olacaktır.

Emekliye faizsiz kredi şimdilik bir beklenti, bir umut olsa da kısa vade de bunun gerçekleşeceğine dair hükümet yetkililerimiz tarafından sözler verildi. Bu nedenle kendinizi bu duruma hazır tutmanız ve alışkın olmadığınız bir biçimde faizsiz bir nakit parayı devlet eliyle kazanmanız mümkün. Umarız emekliye faizsiz kredi tüm emekli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılar ve onları sıkıntılarından kurtarır.

 

Benzer Konu

HSBC BANK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

HSBC BANK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

HSBC BANK dünyanın en büyük bankalarından biridir. İngiliz asıllı bankanın en önemli özelliği gittiği her …