Ana Sayfa / Bankalar / Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri 2019

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri 2019

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri 2019

Nakit para ihtiyacı içerisinde olan ve kredi almak isteyen insanların araştırdığı ilk nokta kredilerin faizleridir. Aldığınız kredinin maliyetini düşürmek ve daha uygun bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılamak için faizi düşük kredileri yönlenmeniz gerekir. Bazı bankalar ise kısa dönemli işlemlerde veya katılım bankacılığı sisteminde faizsiz kredi imkanı bulunmaktadır.

Faizsiz Kredi Nedir?

Finans kurumları, bankalar ve katılım bankalarının müşterilerine uygun bir oran veya masraf karşılığında verdikleri borç paraya faizsiz kredi denmektedir. Verilen kredi için talep edilen masraf bu durumda artmaktadır. Ve bu sadece belirli müşterilere yöneltilen bir olanaktır.

Bazı müşteriler ise faiz dinen caiz olmadığı için kredi kullanmayı tercih etmezler. Bu durumda karşılarına katılım bankaları çıkmaktadır. Katılım bankaları verdikleri kredilerde faiz değil kar payı alırlar. Bu kavram ise işletmelerin gider ve zararlarının toplam cirodan düşürülmesi ve elde edilen karın kuruluş ortaklarına pay edilmesi demektir. Dini anlamda bu konuda birçok araştırma yapılmış ve otoriteler açısından dine uygun bulunmuştur.

Faizsiz kredi için bir diğer opsiyon, otomobil firmaları tarafından sağlanmaktadır. Sıfır otomobil alınırken satıcı firmalar anlaştıkları bir finans kurumu aracılığı ile bir miktar faizsiz kredi verebilmektedir.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2019

Bankaların bireylere kredi temin ederken kazandıkları kara faiz denilmektedir. Faiz İslam dininde haram kılındığı için bazı bireyler kredi ihtiyaçlarını gidermek için faizsiz kredi arayışına girmektedir. Faizsiz kredi veren bankalar genel olarak Katılım Bankaları denilen muhafazakar bankalardır. Bu bankalar yatırımlarında da faiz kullanmayarak tüm paranın caiz olmasını sağlayan bir sistem sunarlar. Bu konuda İslam bilginleri ve otoriteler araştırma yapmış ve bankacılık sistemi devletimiz tarafından da 1990’lı yıllarda onaylanmıştır.

Katılım Bankaları

Ülkemizde birçok katılım bankası bulunmakta ve bu bankalara kamu bankaları da katılım bankası açarak destek vermektedir. Bu alanda en önemli bankalar, Albaraka Türk, Türkiye Finans ve Kuveyt Türk bankalarıdır. Geçtiğimiz yıl açılan Vakıf Katılım Bankası ile de kamu bankacılığı katılım sektörüne girmiştir.

Katılım bankacılığında faiz yerine kar payı denilen bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem ile bankanın gelir ve giderleri hesap edilerek toplam karı ortaya çıkarılır. Bu kardan kişiye düşen kar ve zarar hesap edilerek bankaya mevduat yatırmış olanlara ve banka hissedarlarına dağıtılır. Kredi çekmek isteyenlerden de bu oranda bir kar payı alınır.

Katılım bankaları faiz almadıkları için diğer bankalara göre biraz daha fazla yüksek kar payı oranı veya dosya masrafı çıkarabilmektedir.

Faizsiz kredi veren bankalar hangileridir?

  1. Albaraka
  2. Kuveyt Türk
  3. Ziraat Katılım Bankası
  4. Vakıf Katılım Bankası
  5. Türkiye Finans Bankası

Benzer Konu

HSBC BANK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

HSBC BANK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

HSBC BANK dünyanın en büyük bankalarından biridir. İngiliz asıllı bankanın en önemli özelliği gittiği her …