Ana Sayfa / Krediler / Gelirime göre ne kadar kredi alabilirim

Gelirime göre ne kadar kredi alabilirim

Gelirime göre ne kadar kredi alabilirim

Gelirime göre ne kadar kredi alabilirim

Krediye olan talep arttıkça bu konuda bankaların düzenlemelerinde de değişiklikler yaşanıyor. Kredi almak isteyen kişiler elde ettikleri toplam geliri ispatlamak zorundalar ve bu gelir miktarı ne kadar kredi çekebileceklerini belirleyen unsurlardan bir tanesi olarak görülüyor. Kişinin gelirine göre ne kadar kredi kullanabileceğini hesaplamak için öncelikle aylık geliri ve alacağı kredinin vadesinin bilinmesi önemli.

Gelire göre kredi nasıl hesaplanıyor?

Kredi verirken bankalar genel olarak hane halkının toplam gelirini ele alır. Yani kredi başvurusunda ailede çalışan herkesin gelir bilgilerine yer verilmesi ve bu bilgilerin ispatlanması çekebileceğiniz kredi miktarını artırabilir. Tabi ki burada aynı çatı altında yaşamakta olan kişilerin ele alınacağını unutmayın.

Gelire göre verilecek toplam kredi miktarı kişinin aylık ödeyebileceği taksit üzerinden hesaplanır. Bir kişinin bir ayda en fazla gelirinin yarısı kadar kredi ödemesi yapabileceği düşünülerek bu şekilde bir sistem getirilmiştir. Bu kapsamda hane halkı geliri genel olarak hesaplanarak bu rakamın yüzde 50’sini kredi taksitinizi ödeyecek bir şekilde kredi alabilirsiniz.

Örneğin, aylık geliri 2000 lira olan bir kişinin kredi taksiti aylık olarak en fazla 1000 lira olabilir. Bu da çekeceği kredinin vadesine göre şu şekilde bir tablonun oluşmasını sağlar;

Aylık ödeme                      Toplam Vade                    Toplam Ödenecek Kredi Miktarı

1000 TL                                12 Ay                                                   12.000 TL

1000 TL                                24 Ay                                                   24.000 TL

1000 TL                                36 Ay                                                   36.000 TL

1000 TL                                48 Ay                                                   48.000 TL

1000 TL                                60 Ay                                                   60.000 TL

Bu tabloda yer verdiğimiz toplam ödenecek kredi miktarı faiz ve dosya masrafları ile birlikte bankaya geri ödeyeceğiniz miktardır. Sizin çekebileceğiniz kredi miktarı ise bu rakamdan faiz ve diğer giderlerin düşülmesinden sonra kalan miktardır.

Ekstra Gelirler Kredi Miktarını Etkileyebilir Mi?

Kredi başvurunuzu yaparken sahip olduğunuz tüm gelirleri belgeleyebiliyor olmanız alacağınız kredi miktarını da belirleyecektir. Bankalar toplam gelirin en fazla yüzde 60’lık kısmını değerlendirme altına alır.

Başka Bankada Kredim Var Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Herhangi bir bankada hali hazırda bir kredi ödemeniz var ve yeniden kredi çekmek istiyorsanız toplam gelirinizden mevcut kredi ödemenizi çıkarmanız gerekir. Aynı anda farklı bankalarda kredinizin olması mümkün ancak aylık yapacağınız ödeme miktarının yine de gelirinizin yarısını aşmaması gerekiyor.

Benzer Konu

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri 2019

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri 2019

Nakit para ihtiyacı içerisinde olan ve kredi almak isteyen insanların araştırdığı ilk nokta kredilerin faizleridir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir