Ana Sayfa / Krediler / Ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim

Ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim

Ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyenlerin bankadan alabileceği toplam nakit para belirlenirken birçok faktör ön plana çıkıyor. Belirleyici en önemli unsurlar; kredi geçmişiniz, gelir seviyeniz ve mevcut nakit/borç durumunuzdur. Geçmişte 100 bin lira kredi çekmiş olsanız bile bankaların size tanıdığı borç limitinin üzerinde bir seviyede borcunuz varsa şimdi çekebileceğiniz miktar çok daha az olacaktır.

İhtiyaç Kredisi Üst Sınırı Ne Kadar?

Bankalar genel anlamda ihtiyaç kredisinde farklı politikalar takip ediyor. Örneğin bazı bankalar maaşını kendilerinden alan devlet memurlarına 100 bin liranın üzerinde ihtiyaç kredisi limiti verebiliyor. Özel sektör çalışanlarına da aynı şekilde daha yüksek limit tanıyan bankalar mevcut. Ancak genelleme yapılması gerektiğinde ihtiyaç kredisi alırken bankaların ortalama sağladığı nakit para üst sınırı 50 bin Türk Lirası civarında.

50 Bin Liranın Üzerinde İhtiyaç Kredisi Çekebilir Miyim?

İhtiyaç kredileri genel olarak herhangi bir ipotek gerektirmez. Banka ile imzaladığınız sözleşmenin hemen ardından para hesabınıza yatırılır. Küçük tutarlı krediler oldukları için banka kişiden güvence talep etmez. Ancak kredi miktarınızı artırmak istiyorsanız İpotekli İhtiyaç Kredisi seçeneklerini değerlendirmeniz gerekir. Günümüzde birçok banka müşterilerine çeşitli ipotekli ihtiyaç kredisi seçenekleri sunuyor. Bankaya teminat olarak göstereceğiniz gayrimenkulün değerine göre de alabileceğiniz kredi miktarı değişiklik gösteriyor.

Not: Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanan 2016 yılı raporuna göre ülke genelinde 2016 yılında çekilen nakit ihtiyaç kredilerinin ortalaması 11 bin 600 Türk Lirasıdır. Genel olarak ihtiyaç kredilerinin 10 bin lira ve altındaki acil masraflar için tercih edildiği raporda yer almaktadır.

İhtiyaç Kredisi Kullanma Şartları

Yasal olarak 18 yaşını doldurmuş gerçek kişiler banka ve finansman kurumlarına başvurarak en fazla 48 ay vade ile ihtiyaç kredisi kullanabilse de uygulamada kişilerin kredi çekebilmek için düzenli gelir sahibi olması, bankalarda herhangi bir borcu bulunmaması ve krediyi ödeyecek maddi gücünü ispatlaması bekleniyor. Birçok banka 20 yaşın altındaki bireylere SGK geçmişinin yeterli seviyeye gelmemesi veya askerliğini yapmamış olması gibi nedenler ile kredi tahsis etmiyor. Bankaya yapılan başvurular kredi tahsis birimleri tarafından tek tek değerlendirilerek onaylanıyor. Kredi tahsis birimleri bazı durumlarda kullanıcıların kredi taleplerini tamamen reddettiği gibi, talep edilen toplam kredi miktarının altında rakamlara da onay verebiliyor. Örneğin 50 bin lira ihtiyaç kredisi talebinde bulunan bir kişi için kredi tahsis birimi 20 bin liralık bir onay işlemi de gerçekleştirebiliyor.

Benzer Konu

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri 2019

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileri 2019

Nakit para ihtiyacı içerisinde olan ve kredi almak isteyen insanların araştırdığı ilk nokta kredilerin faizleridir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir