Ana Sayfa / Bankalar / Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Konut sahibi olmak herkesin en büyük arzularından biridir. Kendine ait bir yaşam alanının olmasının yanında kira derdinden ve gelecek kaygısından kurtulmanın en önemli vesilesi ev almak. Fakat ev alma işlemi sırasında bankaların uyguladığı prosedürler elinizde bir miktar nakit para olmadan ev almanızı mümkün kılmıyor.

Peşinatsız Ev Kredisi

Yüksek konut fiyatlarının ev sahibi olmayı zorlaştırmasının yanında ekonomik gelişmeler de peşinat biriktirmeyi engelliyor. Bireyler kredi taksitlerini öderken kira sıkıntısından kurtulacağı için ödeme yapmak da zorlanmayacak olsa da peşinat kısmını biriktirmek pek mümkün olmuyor. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından çıkartılan yönetmeliğe göre bankaların kredi çekilerek satın alınmak istenilen konuta en fazla %75 oranında kredi verme zorunlulukları var. Bu nedenle bankalar resmi olarak peşinatsız konut kredisi veremiyor.

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Her ne kadar bankalar resmi anlamda evin tamamına kredi vermiyor olsalar da bazı yöntemler ile bu sorunu aşmak mümkün olabiliyor.

  • Peşinat için tüketici kredisi çekmek: Normal şartlar altında bankalar bir kişiye aynı anda iki kredi vermemeye özen gösterirler. Ama bankaların ay sonları ve yıl sonları gibi dönemlerinde tutturmaları gereken hedefleri tutturamadıkları durumlarda kredi vermeye daha meyilli olurlar. Ve aynı haneden iki kişiye gelirleri oranında kredi verebilirler. Bu noktada konut kredisi başvurusunu yapmadan önce bankadan tüketici kredisi alabilir, bu krediyi peşinat ödemeniz için kullanabilirsiniz.
  • Ekspertiz sırasında evin değerini yüksek göstermek: Daha çok tercih edilen bir yöntem ise banka tarafından görevlendirilen eksperin konut tutarını daha yüksek göstermesi. Örneğin satın almak istediğiniz bir ev 75 bin TL değerinde ise eksper bu evin bedelini 100 bin TL olarak belirlediğinde banka size direk 75 bin TL kredi verebilmekte. Bu konuda bankalar eskiden daha açık olabiliyor ve neredeyse herkese bu şartlarda kredi verebiliyordu. Fakat ödenmeyen kredilerin artması neticesinde bankaların ev değerlerinin yüksekliğinden dolayı zarar etmesi ibrenin yönünü biraz değiştirdi. Ama eğer bankada çalışan bir tanıdığınız veya araya koyabileceğiniz bir referansınız varsa hala bu şeklide kredi kullanmanız mümkün. Bu konuda emlakçıların da yardımı dokunabiliyor. Sıklıkla ev alıp satan ve eksperlerle ilişkileri iyi olan emlakçılar sizleri yardımcı olabilecek bankalara yönlendirebilir.
  • İpotekli konut kredisi: Peşinatsız ev kredi çekmek için bir diğer yöntem ipotekli konut kredisi. Eğer satın almayı planladığınız evin dışında bir tapunuz daha varsa ipotekli konut kredisi alabilirsiniz. Bankalar ipotekli kredi vermeyi severler. Ancak bu kredi şeklinde kredi ödemelerinizde yaşayacağınız bir sıkıntı hem satın aldığınız hem de önceden sahip olduğunuz evi yitirmenize sebep olacaktır. Bu nedenle dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Benzer Konu

HSBC BANK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

HSBC BANK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

HSBC BANK dünyanın en büyük bankalarından biridir. İngiliz asıllı bankanın en önemli özelliği gittiği her …