Ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim? 2022

Araç Rehinli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar
Bankalar tüketici kredisi için başvuran müşterilerinden öncelikle gelir belgesi göstermelerini talep etmektedir. Eğer gelir belgesi gösteremiyor veya teminat veremiyor iseniz ipotek verme yoluna da gidebilirsiniz. Geçmişte ipotek olarak sadece taşınmaz mallar verilebilirken artık otomobiller ile de kredi almanız mümkün. Araç rehinli ihtiyaç kredisi veren bankalar gelir belgeniz olmasa dahi kredi almanızı mümkün kılmakta.
Otomobil ipotekli ihtiyaç kredileri
Garanti Bankası: 6 aydan 36 aya varan vadeler ile Garanti Bankasından araç ipotekli kredi almanız mümkün. Tüketici kredisinin yanında farklı kredi türleri için de otomobilinizi ipotek olarak gösterebilirsiniz. Faiz oranları vadeye göre değişmektedir.
İş bankası: İpotekli Hazır kredi olarak satışa sunulan bu kredi çeşidinde maksimum vade 60 ay. Ekspertizler tarafından fiyatlandırılan aracınızın bedelinin yarısı kadar kredi kullanabilirsiniz.
Akbank: akbank’tan ipotekli kredi kullanabilmek için gelir belgesi sunmanız ve alacağınız kredinin aylık taksitlerinin hane halkının gelirinin yüzde ellisinden az olması şartı bulunmakta.
Vakıfbank: banka ihtiyaç kredilerinde 36 aylık taksit imkanı sağlıyor. Eğer ticari nitelikli banka müşterisi iseniz gelir belgesi sunma zorunluluğu yok.

Bazı Koşulları Yerine Getiren Emekliler, Konut Kredisi Kullanabiliyor

   Emeklilerin hep merak ettiği bir konu olan emekli konut kredisi, belirli şartları yerine getiren emeklilere verilmektedir. Bu krediyi kullanabilmek için, öncelikli olarak yaş kriterine uymak gereklidir. Bankalar yaş sınırı olarak genellikle, 65 veya 75 yaş sınırını koymuşlardır. Bankaların belirlediği bu yaş sınırını aşmayan emekliler, konut kredisini kullanabilirler. Yaş sınırını aşan emekliler, konut kredisi kullanamazlar.
   Emekli konut kredisi alabilir mi sorusu, emekliler tarafından her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Emekli maaşları ile konut kredisi taksitlerini ödemek kolay mıdır diye araştırmalara girerler. Emekliyseniz ve yaş sınırını aşmadıysanız, bankalar bazı koşulları da inceleyecektir. Bunlar arasında, önemli olan bir detayda, emekli maaşınızın konut kredisi kullanmaya yeterli düzeyde olmasıdır. Emekli maaşınızın, konut kredisi taksitlerini karşılıyor düzeyde olması gerekmektedir. Çünkü banka, taksitleri zamanında ve sorunsuz olarak ödemenizi bekler.
   Emeklilerin mal varlıkları da önemlidir. Belirli bir mal varlığına sahip olan emekliler, konut kredisi almakta zorlanmazlar. Başka bir gelirinin olması artı bir puandır. Her bir detay için, ayrı bir puanlama sistemi yapılır. Bu puanlama işlemlerine kredi notu nedir. Kredi notunun gerekli puanda olması şarttır. Konut kredisi kullanmak için, alacağınız evin değeri de önemlidir. Banka, ekspertiz raporuna göre uygun görürse bu krediyi verebilir. Tüm bu koşulları sağlayan emekliler, bankalardan konut kredisi alabilirler.

Düşük Faizli ve Komisyonlu Kredi Kullanmak

Pek çok kişi nakit para ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kullanmayı tercih etmektedir. Bunun temel sebebi de bankalardan alınan kredilerle ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilmelerinin yanı sıra geri ödemelerde taksitli seçeneklerin kullanılabiliyor olmasıdır. Bunun yanı sıra düşük faizli ve komisyonlu kredi kullanarak insanların borç almak için uğraşmak yerine taksitlerle geri ödeyebilecekleri tutarlarda kredi almaları da büyük bir rahatlık sağlayabilmektedir.

Hangi amaçla ve hangi tutarda kredi alacak olursanız olun dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar kredi faiz oranları, komisyon ücretleri ve dosya masrafları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar bankaların kazanç kapıları olduğundan dolayı kimi bankaların bunlar için yüksek ücretler istediğini görebilmeniz mümkün olduğu gibi kimi bankaların daha düşük ücretler talep ettiklerini görebilmeniz de mümkündür.

Düşük faizli ve komisyonlu kredi kullanmanız geri ödemeler sırasında sıkıntı çekmenizi de önleyebileceğinden dolayı kredi alırken bu konular gerekli özeni göstermeniz büyük bir önem taşır. Alacağınız kredilerin tutarları da kullanacağınız kredinin faiz oranlarını ve komisyon ücretlerini etkileyebileceğinden ötürü değerlendirme yaparken farklı bankaların faiz oranlarını ve komisyon ücretlerini değerlendirmeniz önem taşımaktadır.

Banka kredileri çekerken insanların en çok gözüne batan şey aldıkları ücretlerin neredeyse yarısı kadar miktarları faizler ve komisyon ücretler gibi ekstra masraflar nedeniyle ödemek zorunda kalmalarıdır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mümkün olduğunca fazla seçenek arasından tercih yaparak düşük faizli ve komisyonlu kredi seçeneğini değerlendirmeniz önem taşımaktadır. Böylece kullandığınız kredileri geri öderken gereğinden fazla ödemeler yapmaktan kurtulabileceğiniz gibi ödemeler sırasında da sıkıntı yaşamak zorunda kalmazsınız.

Daha fazla banka tercihi arasından seçim yapabilmek için de almak istediğiniz kredi türü, kredi tutarı ve vadeleri göz önünde bulundurarak size seçeneklerinizi sunan kredi hesaplama ve bulma motorlarını kullanmanız daha uygun olacaktır.

En İyi Kredi Veren Banka Hangisi?

Bankalar kredi talebinde bulunan müşterileri için ellerinden gelen en iyi hizmeti vermeye gayret ederler. Fakat kredi talebinde bulunma her zaman kolay ve hızlı halledilebilecek bir iş değildir. Çok çeşitli kredi türü, bu kredilerin değişken faiz oranları, işlemler için alınan dosya masrafı ve hayat sigortası gibi muameleler kişilerin kredi çekme taleplerinde birçok değişken yer almasına neden olur. Bankacılık sektörü oldukça karmaşık ve hızlı değişen bir sektördür. Bu nedenle en iyi kredi veren banka hangisi sorusu çoğu kez akıl kurcalamaktadır.

Kredi işlemlerinde hızlılık

Birçok özel ve devlet bankası artık kredi başvurularında şubeye gitme derdini ortadan kaldırmıştır. Özellikle düşük tutarlı ihtiyaç kredilerinde oturduğunuz yerden cep telefonunuz ile kısa mesaj göndererek, çağrı merkezini arayarak veya internet şubesinde form doldurarak kredi başvurunuzu gerçekleştirme imkanına sahipsiniz.

Kredi başvurusu işlemlerinde hızlılığın yanında, onaylanma süreci de artık çok kolaylaştı. Sizden başvuru sırasında kimlik numaranızı alan banka yetkilileri kredi notunuzu sorgulayarak birkaç tıklama ile cevabınızı verebiliyor. Bu sayede kredinizin onaylanıp onaylanmadığını kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz.

Tüketici Kredisi Almak İçin Gereken Kriterler

Her geçen gün insanların kredi konusundaki ihtiyaçları artabilmektedir. Bu ihtiyaçların karşılanması konusunda yaşanan nakit sıkıntıları için tüketici kredisi kullanmak neredeyse zorunlu hale gelebilmektedir. Her ne kadar ihtiyaçlarınızdan dolayı bu krediyi alıyor olsanız da bu krediyi alabilmek için de bazı kriterlere uygun olmanız gerekmektedir.

Herhangi bir ticari amaca bağlı olmaksızın mal ya da hizmet finanse etmek için bankalar tarafından belirlenmiş olan faiz oranlarına göre verilen tüketici kredisi genelde tek sefere mahsus olmak üzere düzenli geri ödeme şartıyla verilmektedir. Günlük olarak yapılan harcamalarınız için de alabileceğiniz bu kredi türünde düzenli bir gelirinizin olması ve kefiliniz olması gerekmektedir. Bu kredide de diğer kredi türlerinde olduğu gibi asıl kişiye ulaşılamadığında kefile ulaşılması açısından kefil önemlidir.

Bu krediyi almak istediğinizde birçok bankanın kredi faizleri ve geri ödeme koşullarını inceleyerek sizin için en uygun olan seçeneği belirlemenizde fayda bulunmaktadır. Bundan sonra bankanın istemiş olduğu belgeleri hazırlayıp kredi başvurunuzun değerlendirilmesini beklemeniz gerekebilmektedir. Kredi başvurunuz değerlendirilirken başka bankalara olan borçlarınız, gelir düzeyiniz gibi maddi durumunuzla ilgili konular göz önünde bulundurulmaktadır.

Pek çok kişi başka bir bankadan kredi alındığında bu krediye başvuramayacağını düşünmektedir. Ancak bankadan aldığınız krediyi öderken sıkıntı yaratmadığınız sürece değerlendirmeniz de olumlu olacaktır.

Başvurmuş olduğunuz tüketici kredisi için olumlu bir sonuç çıkabilmesi için yani bu krediyi kullanabilmeniz için çalıştığınız işin ve statünüzün de etkili olduğunu görebilirsiniz. Özellikle devlet memuru olmanız yani resmi bir kurumda çalışıyor olmanız bir banka için kredi verilebilecek kişiler listesinin başına geçmeniz için olumlu bir özellik olmaktadır. Çünkü bankaya belirttiğiniz aylık maaş üzerinden kredi taksitleriniz kesilebilmektedir, bu da kredi ödemelerinizde sorun çıkarmayacağınız anlamına gelmektedir.

Leave a Reply