Findeks kredi notu öğrenme sms

Findeks kredi notu bilindiği gibi bankalarda ve finansal kuruluşlarda işlem yapabilmeniz için kredi puanı öğrenmeniz için geliştirilen bir araçtır. Pek çok kişi findeks kredi notunu internet sitesi üzerinden sorgulama yaparken internet ve bilgisayar yada akıllı telefon kullanmayan kişiler findeks kredi notunu sms ile öğrenebilmekte.

  • Vodafone, Avea, Türk Telekom ve Turkcell Sms ile kredi notu öğrenme servisi 

Vodafone, Avea, Türk Telekom ve Turkcell operatöründen hizmet alan kullanıcılar kredi notlarını birkaç dakika içerisinde sms ile alabilmekte. Bunun için Telefonlarının mesajlar bölümüne girip 11 haneli TC kimlik numaralarını yazıp bir boşluk bırakarak 1122’ye mesaj göndermeleri gerekmektedir. Nasıl olacağı konusunda örnek vermek gerekir ise Aşağıda yer alan vodafone sms gönderme resminden örnek alabilirler: Örnek Sorgulama: 41249186230 1978

Findeks sms ile kredi puanı öğrenmenin ücreti 2018 Yılı için 9 TL’dir. Abonelik gerektirmez.


Kredi Notu Öğrenme Garanti
İşin esasında tüm bankalar kredi verirken Merkeze sizin durumunuz hakkında bilgi için sorar işte bu kısımda sizin kredi notunuz öğrenilir ve ona göre kredi verilip verilmeyeceği belirlenir. Bu konu ayrı Garanti kredi notu sorgulama işleminin banka web sitesi üzerinden yapılması konusundan bahsediyoruz. Bankalar şimdi para almak için bu sorgulama işlemini tüm bireylere açarak karlarını yenilemektedirler. Garanti Bankası sadece kendi müşterilerine değil, başvuruda bulunan herkesin durum değerlendirmesi yaparak kredisine 5 dakikada cevap verebilen Türkiye’nin en hızlı bankalarından biridir. Şubeye gitmeye gerek kalmadan cep telefonunuzdan Tc Numaranız ile kredi başvurusu yapabilirsiniz ve Garanti sizin kredi sicilinizi en kısa sürede araştırıp, size kredi notunuza göre sadece 5 dakika içinde cevap verir.

Garanti müşterisi olmasanız bile isterseniz kredi notunuzu oluşturan kredi sicilinizi Garanti’nin internet bankacılığıyla kolay ve avantajlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için Garanti’nin internet şubesinde Kredi Kayıt Bürosunca düzenlenen bireysel ve ticari işlerde önemli bir yeri olan Kredi Risk Raporu hizmetini internet bankacılığı ile güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Garanti’deki Kredi Risk Raporu ile tüm geçmiş kredilerinizi ve kredi kartı ödemelerinizi, bankalara olan borçlarınızı, toplam kredi limit bilgilerinizi görüp, buna göre kredi notunuzu belirleyen faktörleri çok kısa bir zaman içerisinde öğrenebilirsiniz. Kredi notunuz düşük ise yükseltebilir ve kredi sicil bilgilerinizi istediğiniz doğrultuda daha olumlu hale dönüştürebilirsiniz.

 

Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır
Bankalar ve finans kurumları ile olan ilişkileriniz beraberinde çeşitli sorumluluklar da yüklemektedir. Bu sorumlulukların en önemlisi borçlarınızın zamanında ve tamamının ödenmesidir. Kredi ve kredi kartı ödemelerinizde, ödemelerinizi düzenli gerçekleştirmezseniz Kara Listeye girme ihtimaliniz bulunmaktadır.
Kara liste nedir?
Merkez Bankası tarafından tutulan ve ödemelerinde önemli gecikme süreleri yaşayarak borçlarının tahsil edilebilmesi için icraya maruz kalan bireylerin tutulduğu listedir. Bankalara olan kredi kartı ve kredi borçlarında banka ödeme gününü en fazla 3 ay geciktirmenize müsaade eder. Üçüncü ayın sonunda banka yetkilileri isminizi ve dosyanızı avukatlarına yönlendirerek hakkınızda idari ve yasal takip açılmasını talep ederler. Bunun ardından avukatlar da genelde bir kere size ödeme yapma imkanı tanıyarak listeye girmemeniz için son bir şans verirler. Eğer hala ödemeyi gerçekleştirmedi iseniz hakkınızda icra takibi başlatılır ve isminiz Merkez Bankası’na iletilir.
Kara Listeden Nasıl Çıkılır?
Merkez bankası ismi kara listeye girmiş bireylerin bankalar ile ticari ilişkilere girmesine izin vermez. Tekrar bir banka ile çalışabilmek için mevcut borcunuzun tamamını ödemeniz ve ardından 5 yıl beklemeniz gerekmektedir. Beş yılın ardından Merkez Bankası size bir şans daha tanıyarak isminizi kara listeden çıkarır.
Kara listede olduğumu nasıl öğrenebilirim?
Eğer son 5 yıl içerisinde bankalar ile olan herhangi bir ilişkinizde icralık olduysanız kara listede olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Avukat tarafından açılan dava otomatik olarak isminizi Merkez Bankası’na taşıyor. Eğer emin değilseniz Merkez Bankasından kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün.
Merkez Bankasına yazılı olarak bir başvuru yapmanız ve dilekçenizde talebinizi açık bir şekilde belirtmeniz gerekiyor. Bu dilekçeyi büyük şehirlerde yer alan Merkez Bankası müdürlüklerine elden yapabilir veya posta yoluyla da gönderebilirsiniz.
Dilekçede yer alması gereken bilgiler;

  • Ad Soyad, imza, yazışma adresi, T.C. Kimlik numarası, anne kızlık soy adı
  • Dilekçe metninde kara listede yer alıp almadığınızı neden öğrenmek istediğinize dair bir kayıt.
  • Fotoğraflı kimlik belgenizin bir fotokopisi (nüfus, ehliyet veya pasaport)
  • eğer tüzel kişi için başvuruda bulunuyorsanız yetkili kişi veya kişilerin imzası ve imza sirkülerleri
    Gerekmektedir.
    Dilekçeyi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş. İdare Merkezi Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü İstiklal Caddesi No:10 ULUS 06100-ANKARA, adresine iadeli taahhütlü olarak gönderebilirsiniz.

Leave a Reply