Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Bankadan kredi çekmek isteyenlerin aklındaki soru işaretlerinden birisi de ne kadar kredi çekebilirim, bana kredi çıkar mı gibi sorulardır. Bu sorunun cevabı kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte artık ülkemizde kredi çekmek için en önemli faktör kredi skorudur.  Ne kadar kredi çekebileceğiniz tamamen sizlerin ödeme performansına yani diğer bankalara olan borçlarınıza ne kadar sadıksınız, aldığınız kredili ürünleri ne kadar düzenli ödüyorsunuz bunların tamamı dikkate alınmakta.  Kredi puanınıza ister findeks üzerinden isterseniz de bankanıza başvurarak öğrenebilirsiniz.

Gelirime göre ne kadar kredi alabilirim

Krediye olan talep arttıkça bu konuda bankaların düzenlemelerinde de değişiklikler yaşanıyor. Kredi almak isteyen kişiler elde ettikleri toplam geliri ispatlamak zorundalar ve bu gelir miktarı ne kadar kredi çekebileceklerini belirleyen unsurlardan bir tanesi olarak görülüyor. Kişinin gelirine göre ne kadar kredi kullanabileceğini hesaplamak için öncelikle aylık geliri ve alacağı kredinin vadesinin bilinmesi önemli.

Gelire göre kredi nasıl hesaplanıyor

Kredi verirken bankalar genel olarak hane halkının toplam gelirini ele alır. Yani kredi başvurusunda ailede çalışan herkesin gelir bilgilerine yer verilmesi ve bu bilgilerin ispatlanması çekebileceğiniz kredi miktarını artırabilir. Tabi ki burada aynı çatı altında yaşamakta olan kişilerin ele alınacağını unutmayın. 

Gelire göre verilecek toplam kredi miktarı kişinin aylık ödeyebileceği taksit üzerinden hesaplanır. Bir kişinin bir ayda en fazla gelirinin yarısı kadar kredi ödemesi yapabileceği düşünülerek bu şekilde bir sistem getirilmiştir. Bu kapsamda hane halkı geliri genel olarak hesaplanarak bu rakamın yüzde 50’sini kredi taksitinizi ödeyecek bir şekilde kredi alabilirsiniz.

Örneğin, aylık geliri 2000 lira olan bir kişinin kredi taksiti aylık olarak en fazla 1000 lira olabilir. Bu da çekeceği kredinin vadesine göre şu şekilde bir tablonun oluşmasını sağlar;

Aylık ödeme Toplam Vade Toplam Ödenecek Kredi Miktarı

1000 TL 12 Ay 12.000 TL

1000 TL 24 Ay 24.000 TL

1000 TL 36 Ay 36.000 TL

1000 TL 48 Ay 48.000 TL

1000 TL 60 Ay 60.000 TL

Bu tabloda yer verdiğimiz toplam ödenecek kredi miktarı faiz ve dosya masrafları ile birlikte bankaya geri ödeyeceğiniz miktardır. Sizin çekebileceğiniz kredi miktarı ise bu rakamdan faiz ve diğer giderlerin düşülmesinden sonra kalan miktardır.

Ekstra Gelirler Kredi Miktarını Etkileyebilir Mi?

Kredi başvurunuzu yaparken sahip olduğunuz tüm gelirleri belgeleyebiliyor olmanız alacağınız kredi miktarını da belirleyecektir. Bankalar toplam gelirin en fazla yüzde 60’lık kısmını değerlendirme altına alır. 

Başka Bankada Kredim Var Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Herhangi bir bankada hali hazırda bir kredi ödemeniz var ve yeniden kredi çekmek istiyorsanız toplam gelirinizden mevcut kredi ödemenizi çıkarmanız gerekir. Aynı anda farklı bankalarda kredinizin olması mümkün ancak aylık yapacağınız ödeme miktarının yine de gelirinizin yarısını aşmaması gerekiyor.

Leave a Reply